هجمه تاریخی به شخصیت ابوطالب(ع) بخاطر دشمنی با امیرالمومنین(ع) بود

هجمه تاریخی به شخصیت ابوطالب(ع) بخاطر دشمنی با امیرالمومنین(ع) بود

نوشته شده در نویسنده 32

استاد طباطبایی در ابتدای سخنان خود با اشاره به مظلومیت شدید جناب ابوطالب(ع) در متون تاریخی و حدیثی گفت: شاید علت این مظلومیت این باشد که ایشان پدر امیرالمؤمنین(ع) است و ناسپاسی‌هایی که در مورد حضرت انجام شده به جریان‌هایی مرتبط می باشد که با امیرالمؤمنین(ع) و اهل بیت(ع) مشکل داشتند.

 

طباطبایی در رابطه با نگاه منابع اهل‌سنت به جناب ابوطالب(ع) و چگونگی مواجهه ما با این منابع تاکید کرد: چون روایات جرح ابوطالب(ع) در کتب معتبر اهل‌سنت مانند صحیح مسلم و صحیح بخاری ذکر شده لذا نقد سندی آن را برنمی تابند. بنابراین رابطه دوسویه پژوهشی بین ما و اهل‌سنت به گونه ای که بخواهیم مطالب را با نقد سندی انکار کنیم به هیچ وجه پذیرفته نیست.

 

وی در ادامه گفت: اما از جهت تحلیل تاریخی و جامعه شناسانه دیدگاه اهل‌سنت را می‌توان مورد نقد قرار داد. بطور مثال بنی عباس برای اثبات قرابت بیشتر خود به پیامبر(ص) از طریق عباس عموی ایشان، دست به جریان سازی علیه عموی بزرگوار ایشان یعنی ابوطالب(ع) زدند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث با بیان برخی ویژگی‌های شخصیتی ابوطالب(ع) خاطرنشان کرد: ایشان به عنوان بزرگ قریش و بنی هاشم موظف بود از پیامبر(ص) دفاع کند و پای دفاع خود می ایستاد. او برای اینکه این بزرگی را، بین مشرکین حفظ نماید باید به گونه ای عمل کند که پیرو پیامبر(ص) جلوه نکند چون در محیط جاهلیت و آغاز بعثت اگر ایشان به عنوان پیرو پیامبر اکرم(ص) مطرح می شد تمام وجاهت و پایگاه اجتماعی و نفوذ کلمه ای را که در بین مشرکین داشت از دست می داد.

 

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان سخنان خود روش جناب ابوطالب(ع) در دفاع و حفظ پیامبر(ص) را یک الگو دانست و بیان کرد: عملکرد ابوطالب(ع) مبتنی بر یک روش و متدی است که قابل کشف است و کشف این متد در روزگار ما می‌تواند راهکار های نوین را به ما نشان دهد. این روش را «عصری سازی» می گوییم و معمولا در سنت، سیره و سخن معصومین(ع) رواج دارد ولی چون عملکرد ابوطالب(ع) توسط پیامبراکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) تقریر شده به عنوان امر واقعی تلقی می شود. یعنی گاهی نیاز است شما از افرادی که وابستگی ظاهری به شما ندارند، برای رسیدن به  اهداف عالی و مقدس استفاده کنید و به آنها جامه عمل بپوشانید چون اینگونه تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *