شخصیت حضرت ابوطالب(ع) با نگاه فرادینی معرفی شود

شخصیت حضرت ابوطالب(ع) با نگاه فرادینی معرفی شود

نوشته شده در نویسنده 81

حجت الاسلام والمسلمین مهدی طائب در دیدار با دست اندرکاران برگزاری همایش بین المللی ابوطالب (ع) با اشاره به نقش بی بدیل ابوطالب (ع) در تقویت و ماندگاری اسلام گفت: ایشان پا را از سربازی فراتر نهاده و برای اسلام سربازی کردند و نام سردار گمنام برای ایشان و برای این همایش زیبنده است.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار ادامه داد: به طور معمول سرداران در یک بعد سرداری می‌کنند، یکی خوب شمشیر می‌زند، یکی از منطق قوی خود بهره می‌برد و دیگری از سرمایه اجتماعی قوی خود سود می‌برد و برخی هم از ثروت خود استفاده می‌کنند، اما ابوطالب جامع بود و از شمشیر، زبان و منطق ، سرمایه اجتماعی و ثروت خود برای تقویت اسلام بهره برد و نه تنها برای مسلمین بلکه برای بشریت الگو بود.

وی با اشاره به اثر علامه امینی در خصوص مظلومیت ابوطالب (ع) اظهار کرد: ما اینجا دو وظیفه داریم یکی اینکه او را از مظلومیت خارج کنیم و دوم اینکه با داشتن الگویی چون ایشان خود را از مظلومیت خارج کنیم و مثل او شویم.

حجت الاسلام والمسلمین طائب بیان کرد: ابوطالب یک انسان ذو ابعاد است که برای معرفی ایشان نیازی به حدیث سازی نیست و با این سابقه ایشان در دفاع از حق، لازم است که ایشان معرفی شوند و روی این بعد از شخصیت ایشان کار شود و یکی از آثار این همایش این می‌تواند باشد که سمپاشی‌های داعش را در خصوص ایشان بی اثر کند و افکار را از نو بسازد.

وی گفت: مقابله ابوطالب با یهود جزو قسمت‌های پنهان تاریخ است و به صورت تحلیلی بیان می‌شود اما در خصوص حمایت‌های ایشان از پیامبر(ص) تاریخ وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد و به بعد مقاومت ایشان پرداخت چرا که می‌تواند الگوی مناسبی باشد برای کسانی که از مقاومت مأیوس شده اند.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار افزود: به شخصیت ابوطالب باید فراتر از بحث کلامی پرداخت چرا که ایشان شخصیتی است فرادینی که اگر به چین یا روسیه و یا هر کشور دیگری معرفی شود همگان طالب او می‌شوند و می‌بینیم که یک عالم مسیحی به خاطر دفاع ایشان از حق او را تکریم می‌کند.

وی با اشاره به توان گفتمانی ابوطالب(ع) اظهار کرد: توان بالای حضرت ابوطالب(ع) در کلام و منطق قوی ایشان به حدی بود که توانست ابوجهل‌ها بر جای خود بنشاند.

حجت الاسلام والمسلمین طائب گفت: داعش بیشترین نیروها را از قفقاز جذب کرد و از سوی دیگر شاهد فعالیت وهابیت در هند و پاکستان هستیم و با این شرایط چه خوب است که مسؤولان همایش تمرکز ویژه ای برای جذب آثار و مقالات از این مناطق داشته باشند.

وی بیان کرد: باید به ابوطالب(ع) با یک نگاه فرادینی نگریست و از این راه می‌توان در کشورهای مختلف حتی در مناطق آمریکای جنوبی مطرح کرد و وقتی چنین شخصیتی مطرح شود چهره‌های نظیر چگوآرا رنگ می‌بازند و در شرایطی کشورهایی مانند عربستان چهره تاریکی از اسلام را به جهان مخابره کرده اند ابوطالب (ع) می‌تواند به مثابه نورافکنی بر چهره اسلام بتابد و حقیقت آن را برهمگان روشن کند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی تبار قائم مقام دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اشاره به تعویق همایش از سال 96 گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) با هدف رفع مظلومیت از چهره جناب ابوطالب (ع) این همایش را کلید زد اما مشکلات متعدد سبب شد تا همایش تا امسال به تعویق بیفتد.

قائم مقام دبیر کل  مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار داشت: در سال 96 تعدادی از مقالات به دست ما رسید که بیشتر آن‌ها محصول زحمات طلاب جامعه الزهرا بود اما تعویق همایش حسنی داشت و آن اینکه همایش شکل بین المللی به خود گرفت.

وی افزود: با توجه به بین المللی بودن، این همایش در دو بخش داخلی و بین المللی و در 5 کمیته تاریخ و سیره، کلام و عقاید، ادبیات و هنر، مقاومت و مصنفین طرح ریزی شده است و برای اجرای این همایش ارتباطات گسترده ای با دانشگاه‌های داخلی و دانشگاه‌ها خارجی صورت گرفت.

در ادامه دکتر داودی دبیر اجرایی همایش، اهمیت همایش ابوطالب (ع) را یادآور شد و گفت: اتفاق مهم در این همایش این بود که اهل سنت پای کار آمدند و برخی از اندیشمندان از الازهر و دیگر دانشگاه‌ها در این همایش اعلام حضور کردند.

وی اظهار کرد: در بین علمای اهل سنت از کشورهای لبنان، اردن، سوریه و دیگر کشورها افراد بسیاری هستند که برای شرکت در همایش اعلام آمادگی کرده و به این‌ها باید برخی بزرگان مسیحی و نیز دانشمندانی از دانشگاه‌های مختلف دنیا را نیز اضافه کرد.

دکتر داودی با اشاره به تخصص حجت الاسلام والمسلمین طائب در خصوص یهود و دشمنی‌های آن‌ها با پیامبر(ص) بیان داشت: مبارزه ابوطالب(ع) با یهود جزو مسائلی است که تاکنون مورد بحث واقع نشده و از این زاویه به شخصیت ابوطالب (ع) پرداخته نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *