دشمنان شبهات موجود درباره ابوطالب(ع) را در لایه‌های مختلف جامعه گسترش دادند

دشمنان شبهات موجود درباره ابوطالب(ع) را در لایه‌های مختلف جامعه گسترش دادند

نوشته شده در نویسنده 36

حجت الاسلام روستایی در ابتدای این گفتگو با اشاره به این مطلب که اهلبیت(ع) با توجه به نوع شبهات، پاسخ‌های متفاوتی ارائه می‌کردند، گفت: اهل بیت(ع) در مقابل این شبهات روش مهندسی معکوس داشتند و به گونه‌های مختلف درباره ایمان و اعتقاد حضرت ابوطالب(ع) صحبت کرده اند. گاهی اوقات که سخن اهل بیت(ع) ناظر بر ایمان پنهانی ایشان بوده به یک مدل صحبت کرده اند و زمانی که خواستند اصل ایمان را بیان نمایند به گونه ی دیگری صحبت کرده اند و گاهی نیز به درجات معنوی ایشان پرداخته اند.

 

روستایی جامعه حجاز در سال‌های آغازین بعثت نبوی را جامعه‌ای چندپاره دانسته و بیان داشت: در مواجهه با مشرکین مکه و در مواجهه با آن نظام قبیلگی که همه ی سخن به رئیس قبیله باز می گشت و تمام آن جامعه یکتاپرست نبودند و نوعا یا بت پرست بودند که اکثریت جامعه را تشکیل می دادند یا تابع جریانات تحریف شده یهودی بودند. بخشی مسیحی هم در اطراف مکه ساکن بودند. به هر صورت تابع خداوند نبودند.

 

وی افزود: جناب ابوطالب(ع) در مواجهه با همه این مذاهب و تفکرات، دقیقا همانند اصحاب کهف عمل کردند و ایمان خود را پنهان کردند لذا در روایت از امام صادق(ع) است که حضرت فرمودند:

«مثال حضرت ابوطالب(ع) همچون اصحاب کهف است اینها ایمان خود را پنهان کردند و شرک را ظاهر کردند در مقابل مردم مانند آنها رفتار می کردند و مردم تصور می کردند آنها مشرک هستند اما در عمل ایمان داشتند و خداوند به آنها دو اجر داد یک اجر ایمان و اجر دوم، مشقّتی که متحمل شدند. حضرت ابوطالب(ع) نیز مانند آنها تحمل کرد و شک در ایمان ایشان قطعا باطل است.»

 

این پژوهشگر عرصه تاریخ اسلام در پایان به گستره‌ی جغرافیایی و انسانی این شبهات پرداخته و تصریح کرد: شبهات علیه حضرت ابوطالب(ع) اختصاص به جامعه مدینه نداشت و در سایر شهرها هم مطرح بود و در برخی از روایات شخصیت های معروف خدمت امام(ع) می رسیدند ولی در برخی روایات از طریق نامه نگاری با امام داشتند و از ایشان سوال می پرسیدند. این نوع ادبیات نشانگر آن است که این نوع شبهه در سطح جامعه نخبگانی مطرح بود و بین کسانی که راوی و محدث بودند رواج داشته است و در نهایت نامه می نویسد و از حضرت می پرسند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *