بزرگ ترین بُعد اجتماعی و همیشه فعال حضرت ابوطالب (ع)، حمایت از پیامبر است

بزرگ ترین بُعد اجتماعی و همیشه فعال حضرت ابوطالب (ع)، حمایت از پیامبر است

نوشته شده در نویسنده 91

اعضای دبیرخانه همایش بین المللی حضرت ابوطالب با حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی، رئیس شورای فقهی حلال کشور در تاریخ 9 دی 1399، در محل سازمان ملی استاندارد واحد قم دیدار و گفتگو کردند.

این دیدار با حضور حجت الاسلام آل ایوب مدیر کل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت، حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی رئیس اداره پاسخ به شبهات مجمع و حجت الاسلام محمد حائری شیرازی دبیر علمی همایش برگزار شد.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین آل ایوب، مدیرکل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت(ع) گزارشی از عملکرد دبیرخانه همایش در بعد علمی ارائه کرد و گفت: این همایش در سال ۱۳۹۶ کلید خورد و بنا بود در اسفند ۱۳۹۸ برگزار گردد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزاری آن به تاخیر افتاد. دبیرخانه همایش تصمیم گرفته است تا در روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ این همایش را برگزار کند.

 

همچنین حجت الاسلام و المسلمین جعفری ریاست اداره پاسخگویی به شبهات ضمن ارائه گزارشی از مقالات و ارزیابی آنان اظهار داشت: همایش از دو سال پیش با تشکیل چهار کمیته علمی در زمینه تاریخ و سیره،مصنفین و مصنفات، کلام و عقاید و شعر و ادب آغاز به کار کرد و در حال حاضر با تشکیل کمیته مقاومت با قوت به کار خود ادامه می دهد. فراخوان مقالات به زبان های فارسی و زبان های دیگر در سایت ها و مراکز مختلف ارسال شد و در این بین دیدار با آیات عظام حمایت های خوبی انجام شد و تعدادی هم از این مقالات برگزیده شد.

 

در ادامه این دیدار حجت الاسلام محمد حائری شیرازی دبیر علمی همایش به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته پرداخت و گفت: جهت تقویت بُعد علمی همایش بنا داریم تا سلسله نشست های تخصصی با محوریت بررسی ابعاد مختلف حضرت ابوطالب (ع)، با حضور شخصیت های داخلی و بین المللی شناخته در این عرصه علمی برگزار کنیم.

 

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت گرفته قرار است همایش در دو بعد صورت پذیرد. در بعد علمی  علاوه بر مقالات ، مصاحبه های علمی تصویری با اساتید شناخته شده برگزار می شود و همچنین حدود چهل نشست تخصصی قرار است تا پیش از افتتاحیه همایش برگزار شود.

 

دبیر علمی همایش اظهار داشت: بعد دیگر قضیه امور فرهنگی و هنری است که‌ بتوانیم عموم جامعه شیعی را آشنا با زندگی و شخصیت حضرت ابوطالب(ع) نماییم. درخواست اعلام روز ملی کفالت از ایتام مقارن با ۲۶ رجب سالروز وفات حضرت ابوطالب (ع)، اعلام جایزه حمایت از ایتام با نام جایزه ملی ابوطالب (ع) اعلام بورس بین المللی در رشته تاریخ اسلام و همچنین حمایت از پایان نامه های حوزوی در زمینه حضرت ابوطالب(ع) از اقدامات دیگر این دبیرخانه است.

 

حجت الاسلام و المسلمین مبلغی، در ادامه دیدار ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، به ابعاد شخصیتی حضرت ابوطالب ع پرداخته و با تقدیر از زحمات صورت گرفته توسط دبیرخانه همایش عنوان کرد: این همایش، همایش اول است که از اعتبار و جایگاه ابداع برخوردار است. علاوه بر اینکه از ابعاد اجتماعی، اخلاقی، تاریخی و فرهنگی برخوردار است. این گشاینده ی یک راه، نگاه و ارایه دهنده یک طرح به جامعه است و اهمیت تاسیسی دارد.

وی افزود: حضرت ابوطالب ع به اعتقاد من بزرگترین عنصر غیر از ایمان و شخصیت ایشان، بزرگترین بعد اجتماعی که می توان برای ایشان تمرکز کرد و بعد تازه ی همیشه فعالی تا ابد است، بعد حمایتی از پیامبر ص است و کلمه حمایت از پیامبر یک امر مربوط به یک مقطع زمانی خاصی نیست. حمایت از پیامبر یک امر سیال جریان پذیر است و هر چه زمانه جلوتر می رود نیاز به این حمایت بیشتر می شود.

وی ضمن تبیین مفهوم حمایت از پیامبر اظهار داشت: حمایت فکری، اندیشه ای و جهل زدایی نسبت به پیامبر کار بسیار بزرگی است و اثبات رحمت بودن برای عالمیان که قرآن کریم بر آن تمرکز دارد بزرگترین فعالیت در جهت حمایت برای اسلام است. بنابراین ما اگر بزرگترین درسی را که بخواهیم از حضرت ابوطالب ع بگیریم همان حمایت ازپیامبر است که امر بزرگی است چون درس چیزی است که می باید به سمت آن رفت، گرفت و فعال کرد.

حمایت از پیامبر امروزه بیشتر و اساسی تر از گذشته ها مطرح است در آن زمان اگر حمایتی از پیامبر نمیشد ایشان اذیت و آزارهایی می دید.

رئیس شورای فقهی حلال کشور گفت: امروزه اگر حمایت از پیامبر نداشته باشیم نسل ها از پیامبر دور می شوند و این جمله معروف قرآن که رسول خدا رحمت است بر عالمیان مخفی می ماند. لذا ضرورت پرداختن به ابوطالب ع از این بعد خیلی مهم است و بحث کفالت به شکلی است و فراتر از آن چیزی است که بخواهیم آن را تاریخی نماییم یک فکر و جریان است.

وی با اشاره به این که حمایت از پیامبر در بخشی بزرگ فراگیر شده است و حمایت از پیامبر حمایت محدود نیست، خاظر نشان کرد: حمایت از پیامبر در حمایت از شخصیت خود پیامبر، حمایت از قرآن پیامبر، حمایت از اهل بیت پیامبر و حمایت از امّت پیامبر تبلور و معنا پیدا می کند.

***حمایت از شخصیت جهانی پیامبر ص

حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی در پایان گفت: شخصیت پیامبر شخصیت جهانی است و نه بدان معنا که تنها برای مسلمانان قابل اهمیت است بلکه برای غیر مسلمانان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و وجود ایشان پر از رحمت است.امروزه بر اثر جهل هایی که وجود دارد  بدان توجه ندارند و گاهی به دشمنی نیز بیانجامد اما زمانی که گفته می شود رحمت عالمیان است یعنی عالمیانی که غیر مسلمان در آن هستند.

وی افزود: ابوطالب اندیشی یعنی حمایت به تمام معنای کلمه در مورد پیامبر و حرکت حضرت ابوطالب ع را دنبال کردن یعنی این که تمام ویژگی ها و ابعاد پیامبر را در نظر داشته باشیم. وظیفه ی ما در ارتباط با پیامبر وظیفه اصلی است و اسم ابوطالب یا هر شخصیتی را که تعریف می کنیم باید رو به قبله تعریف و تمجید و تکریم از پیامبر باشد و باید آن‌قدر هوشمند سازی با امت پیامبر تعامل داشته باشیم که ضربه به آن نزنیم و در جهت تفرقه قدم بر نداریم بلکه در جهت تقویت و مشترکات امت پیامبر حرکت نماییم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *