باید درباره فضیلت ابوطالب بر انبیاء تحقیق و بررسی بشود

باید درباره فضیلت ابوطالب بر انبیاء تحقیق و بررسی بشود

نوشته شده در نویسنده 46

 

فرزند علامه سید جعفر مرتضی در آغاز این گفتگو با اشاره به روایتی از امیرمومنان(ع) مقام جناب ابوطالب را مقامی ممتاز دانسته و گفت: امیرالمؤمنین(ع) سخن را از عصمت و وصایت ابوطالب(ع) فراتر برده و مقصود آن حکایت این است که حضرت ابوطالب از جمیع انبیاء حتی پیامبران اولوالعزم افضل و بالاتر است.

 

وی افزود: حضرت ابوطالب(ع) عمو، کفیل و حامی پیامبر(ص) و پدر وصی پیامبر(ص) هستند. عروس ایشان، حضرت‌ فاطمه(س) بوده و خود ابوطالب جد جمیع ائمه(س) می‌باشد.

نظام تفضیل و تفضل و توفیقات الهی جای اتفاق و حادثه نیست. نمی تواند اینگونه باشد که بصورت اتفاقی ابوطالب در این جایگاه قرار گرفته باشد.

 

مدیرمسؤول مرکز ترجمه و نشر آثار علامه سید جعفر مرتضی(ره) با بیان این مطلب که جای یک اثر جامع درباره تمامی فصول و ابعاد زندگی ابوطالب خالی است، تاکید کرد: در مورد ابوطالب(ع) هم ما نیاز به یک کتاب الصحیح داریم. الصحیحی که تاریخ صحیح حضرت ابوطالب را برای ما بازگو کند.

ما درباره جناب ابوطالب(ع) هیچ اثری را پیدا نمی کنیم که زندگی ایشان را برای ما به طور جامع بیان کند. که باید برای فهمیدن دلیل آن به برهه ای از زمان رجوع کنیم که حدیث رسول خدا(ص) و آثار به جای مانده از ایشان مورد نابودی و سوزاندن قرار گرفت.

 

وی در پایان سخنان خود به سرفصل‌های یک اثر جامع درباره سیره جناب ابوطالب اشاره کرد و گفت: مواردی مانند دوران کودکی و نوجوانی ایشان، رابطه ایشان با پدر در برهه‌هایی مثل عام الفیل، ذبح جناب عبدالله و بنای کعبه، همچنین نقش ایشان در تربیت پیامبر(ص) و مواردی از این دست می‌تواند برای پرداختن به سیره جناب ابوطالب راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *