ائمه(ع) منکر ایمان ابوطالب(ع) را منحرف و مستحق عذاب می‌دانستند

ائمه(ع) منکر ایمان ابوطالب(ع) را منحرف و مستحق عذاب می‌دانستند

نوشته شده در نویسنده 38

استاد شیخ جواد ابوالقاسمی در آغاز سخنان خود با اشاره به عباراتی از علمای طراز اول امامیه تصریح کرد: دیدگاه شیعیان در مورد جایگاه جناب ابوطالب(ع)، دیدگاهی ثابت است به طوری که حتی علمای اهل سنت به این قضیه تصریح کردند و اعتراف دارند اهل بیت(ع) همگی اعتقاد به ایمان ابوطالب(ع) داشتند. این نظر بین شیعه اجماعی است.

 

وی با بیان این مطلب که روایات بسیاری از اهل‌بیت(ع) درباره ایمان ابوطالب(ع) به دست ما رسیده است، گفت: حضرت رضا(ع) در پاسخ به نامه کسی که درباره ایمان ابوطالب(ع) تردید داشت، فرموده است: « کسی که بعد از آشکار شدن حق مخالفت نماید و از راه مومنین جدا شود ما هم در همان مسیر او را رها خواهیم کرد و جایگاه او در جهنم است و تو با آن سابقه‌ی معرفتی که داری اگر منحرف شوی جایگاهت در جهنم خواهد بود.».

 

وی افزود: البته این تنها شیعیان نیستند که چنین نظری دارند بلکه برخی از علمای اهل‌سنت در اثبات ایمان ابوطالب(ع) کتاب نوشته‌اند و حت از خلیفه اول روایاتی در تایید اسلام باطنی و ظاهری ابوطالب(ع) وجود دارد.

 

ابوالقاسمی در پایان سخنان خود با اشاره به روایتی ازصحابی بزرگ جناب حذیفه درباره ضعف ایمان برخی صحابه نسبت به وعده‌های پیامبر(ص) خاطرنشان کرد: اما در مکه می‌بینیم حضرت ابوطالب(ع) فرزندانش را یک به یک فدای رسول خدا(ص) کرد و از آنها می‌خواست تا در جای پیامبر(ص) بخوابند تا مبادا دشمنان جای حضرت را پیدا کنند و ایشان را به شهادت برسانند. ایمان حضرت  ابوطالب(ع) به سخنان پیامبر ص آنقدر قوی است و این را در ماجرای شعب ابیطالب نیز اثبات کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *